Zaburzenie obsesyjno kompulsywne

Zaburzenia obsesyjno – kompulsywne należą do najczęstszych schorzeń psychicznych. Czym jest ta choroba i w jaki sposób utrudnia pacjentom życie? W jaki sposób psychiatra leczy zaburzenia obsesyjno – kompulsywne?

Zadanie dla psychiatry

Zaburzenie obsesyjno-kompulsywne jest z pewnością bardzo uciążliwe dla pacjenta. Dlatego też, nie powinno się bagatelizować problemu, ani liczyć, że sam się rozwiąże. Objawy zaburzenia wymagają pilnej konsultacji ze specjalistą.

Warto w tym miejscu wytłumaczyć, czym właściwie jest omawiane zaburzenie. Jak się ono objawia. Wydaje się, że najprościej byłoby stwierdzić, że jest to wewnętrzny przymus do wykonywania pewnych czynności. Lekarz psychiatra ma więc za zadanie pomóc pacjentowi pozbyć się tego przymusu. Warto jednak zauważyć, że jest to bardzo trudne.

Leczenie zaburzenia – tylko psychiatra może pomóc

Niewątpliwie, leczenie zaburzenia obsesyjno – kompulsywnego jest bardzo trudne. Wszystko z tego względu, iż przymus wykonywania pewnych czynności jest bardzo silny. Pacjent przykładowo wychodząc z domu wraca się nawet kilkanaście razy sprawdzając, czy na pewno zamknął drzwi. Wykonuje on również pewne rytuały, konkretne ruchy i czynności, ażeby poczuć spokój. Właśnie brak spokoju jest bowiem największym problemem pacjentów. Czują oni trudny do pojęcia lęk, jeśli nie wykonają określonej czynności.

Psychiatra po zdiagnozowaniu pacjenta z wyżej opisywanym zaburzeniem kieruje go przede wszystkim na psychoterapię. Nie sposób bowiem skutecznie leczyć zaburzenia obsesyjno kompulsywne bez pomocy psychoterapeuty. Niemniej jednak, często wskazane jest również leczenie farmakologiczne.

Warto mieć na uwadze, iż psychiatra musi być wyczulony również na zaburzenia towarzyszące. Zaburzeniu obsesyjno – kompulsywnemu bardzo często towarzyszą również inne schorzenia. Wynikają one ze stałego poczucia lęku u pacjentów, jak również z frustracji jaka towarzyszy stałemu powtarzaniu tych samych czynności. l jest więc bardzo złożone i długotrwałe, gdyż często polega na leczeniu większej liczby zaburzeń.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *